RIVIERA PAKLENICA   Wakacje w Chorwacji

     

button_homebutton_hotelebutton_pensjbutton_apartmbutton_camping
INFORMACJE O CHORWACJI
   strzalka   Informacje ogólne
   strzalka   Klimat i pogoda
   strzalka   Morze i nurkowanie
   strzalka   Język
   strzalka   Kuchnia
   strzalka   Dla kierowców
   strzalka   Mapy
   strzalka   Porady praktyczne
 

MAPA AUTOSTRAD
W CHORWACJI
 

 
   

  


PORADY PRAKTYCZNE

Wybierając się do Chorwacji należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak dokumenty, w tym paszport (Chorwacja nie jest w Unii), mapy i przewodniki.
Kierowcy muszą pamiętać o zabraniu prawa jazdy (zwykłe), ubezpieczenia OC i naturalnie dowodu rejestracyjnego, zielona karta nie jest wymagana.
Warto również się ubezpieczyć na wypadek choroby czy wypadku. W Chorwacji nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 25 €, doba w szpitalu ok. 50 €. Apteki czynne są od godziny 8 do godziny 19 -tej (w soboty do 14-tej).
Polacy jadąc na urlop do Chorwacji mają do wyboru w zasadzie dwie trasy przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. My polecamy raczej tą drugą trasę ze względu na autostrady. Kierowcy powinni pamiętać o obowiązku prowadzenia pojazdu z włączonymi światłami mijania przez cały rok, o zapinaniu pasów również przez pasażerów na tylnim siedzeniu,
Polacy turystycznie mogą przebywać w Chorwacji bez wizy do 90 dni. Można wwieźć na jej terytorium rzeczy użytku osobistego, 1 l alkoholu, 200 sztuk papierosów, 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę i do 15 000 HRK. Aby wwieźć zwierzęta należy posiadać zaświadczenie weterynaryjne.
Przebywając na wczasach w Chorwacji zachowajmy rozwagę i ostrożność jak w każdym innym miejscu, nie zostawiajmy rzeczy  wartościowych na kempingach czy w hotelu.
I jeszcze kilka ogólnych, przydatnych informacji:
Uważajmy na słońce. Przez kilka pierwszych dni lepiej nie leżeć na plaży od rana do wieczora. Łatwo o poparzenie.
Uważajmy również na jeżowce, ich kolce są szczególnie bolesne, a wyjęcie wbitego w ciało kolca wcale nie jest takie proste. Nurkowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach. Sieć elektryczna: 230V, 50Hz
Woda z kranu nadaje się do picia
Copyright © ARTime.de atrakcje naszego miasta         ׀        zabytki         ׀        jak do nas trafić         ׀        kontaktstarigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica