RIVIERA PAKLENICA   Wakacje w Chorwacji

     

button_homebutton_hotelebutton_pensjbutton_apartmbutton_camping
RIVIERA PAKLENICA 
   strzalka   Region - Dalmacja północna
   strzalka   Historia miasta
   strzalka   Co zwiedzić
   strzalka   Wycieczki
   strzalka   Wspinaczka w Paklenicy
   strzalka   Dojazd
   strzalka   Mapy
   strzalka   Plaże Riviery Paklenica
 

MAPA
CHORWACJI
 

 
   

  

ZABYTKI

Starigrad-Paklenica powstało na ruinach antycznego miasta Argyruntum i stanowi centrum Riviery Paklenica.
Miejsce to bogate jest nie tylko w przepiękne krajobrazy ale również kryje w sobie wiele śladów historii, przedmiotów z czasów antycznych, twierdzę z okresu najazdów Turków oraz fenomen okolicy - powstałe w XVII w. płyty nagrobkowe tutejszej ludności- MIRILA, znajdujące się w jaskiniach i na szlakach Velebitu.

Vecka Kula leży na najpiękniejszej plaży Starigrad-Paklenicy, była najprawdopodobniej wieżą obserwacyjną wybudowaną w późnym średniowieczu i pełniła ważną rolę strategiczną w obserwacji ruchu na Kanale Velebickim. Według legendy jednak należała to zabudowań króla Pagoslava. Król miał głowę psa, a ciało człowieka. Król był golony za każdym razem przez innego młodzieńca, którego później zabijał by uchronić swoją tajemnicę. Pewna matka by ratować swego syna zrobiła chleb z mlekiem i dała mu na drogę. Syn ofiarował chleb Królowi i kiedy król zjadł młodzieniec rzekł, że teraz stali się Braćmi Mleka. Król darował mu życie ale nakazał by nikomu nie zdradził jego tajemnicy. Młodzieniec stosował się do słów króla lecz pewnego dnia nie wytrzymał, wykopał dół w ziemi, nachylił się i wyszeptał: "nasz król ma głowę psa" W niedługim czasie w miejscu tym wyrósł czarny bez, z którego pewein pastuszek zrobił fujarkę, kiedy na niej zagrał zamiast melodii wydobyły się słowa: "nasz król ma głowę psa" W ten sposób wieść rozeszła się po całym królestwie. Król pozostał samotny w swym zamku aż do końca życia.

Na przełęczach górskich, wzgórzach i polanach Velebitu znajdują się wzdłuż górskich ścieżek Mirila (nagrobki wykonane z kamienia, które powstały w czasach kiedy ludzie żyli jeszcze w welebickich wioskach i trudnili się głównie hodowlą bydła. Pozostawiali oni nagrobki by upamiętnić drogę jaką przebywali zmarli niesieni do wiejskiej kaplicy, a później na cmentarz. Podczas tej ciężkiej drogi dozwolone było zatrzymać się na chwilę w miejscu gdzie zmarły po raz ostani witał słońce. W tym miejscu powstawał Mirilo- pamiątkowy kamień składający się z jednego pionowego kamienia i jednej kamiennej podstawy. Na pionowym kamieniu ryto ozdobne symbole. Te pamiątkowe nagrobki były częściej odwiedzane i bardziej szanowane niż groby, które uważano za miejce spoczynku ciała. Dusza pozostawała zaś w Mirilo.

Te mistyczne malunki na pionowych kamieniach przedstawiały przeważnie krzyże i symbol słońca i wskazują na kontynuację zdobnictwa artystycznego z czasów prehistorycznych i czasów wczesnego chrześcijaństwa.
Te malownicze ozdoby na kamieniach nagrobnych w Starigradzie oczarowują pomimo swego rustykalnego charakteru poprzez bogactwo wzorów, ozdób relifów. Na pierwszym takim „stanowisku”, do którego trafia się wyruszając z centrum miasteczka znajduje się jeden z bardzo rzadko spotykanych kamieni pionowych przedtswiających symbol człowieka. Dociera się tu idąc wzdłuż górskiej trasy i rozpościera się stąd przepiękny widok na całe miasteczko. Miejsce to nazywa się Opuvani dolac i kryje wiele kamieni z symbolami krzyży, słońca i ludzi. Droga powrotna do miasta wiedzie wzdłuż stromego szczytu Veliki Vitrenik. Po drodze warto zajżeć  do etno chaty Marasovici, aby poznać kulturę i zwyczaje ludności, która kiedyż zamieszkiwała ten obszar.

• Czas wyprawy: 1,30 godziny
• Niezbędne wyposażenie: sportowa odzież i buty, woda;
• trudność trasy: umiarkowana
• Długość trasy: 3 km
 

Kolejnym zabytkiem wartym zwiedzenia jest średniowieczny kościół św. Piotra znajdujący się między Starigrad-Paklenicą, a Seline, bezpośrednio przy magistrali adriatyckiej. Wokół kościoła leży cmentarz, na którym chowano zmarłych już w XIII wieku. W bardzo dobrym stanie zachowały się płyty nagrobkowe z XIV-XVI wieku, zdobione płytkim relifem. Kościół został wybudowany w preromańskim, starochorwackim stylu. Obok kościoła znajdue się mniejszy obiekt, który prawdopodobnie został wybudowany dużo wcześniej. Od kilku lat trwają prace archeologiczne, które prawdopodobnie przyniosą nowe informacje dotyczące kościoła.
Poza Kościołem św. Piotra w okolicy znajduje się jeszcze kilka średniowiecznych budowli wartych zwiedzenia:
-
Twierdza Św. Trójcy, położona ok. 6 km. od Starigrad-Paklenicy, w 
  Tribanj-Šibuljine. To jedna z największych fortyfikacji z VI wieku
- Twierdza Paklarić położona w pobliżu wejścia do Parku Narodowego
  Paklenica. Na wysokości 100 m. Obecnie jest punktem widokowym na
  cały kanał welebicki.

Przebywając w Starigrad-Paklenicy nie sposób nie zwiedzić Parku Narodowego Paklenica oddalonego od miasta o zaledwie 2 km. Park oferuje szlaki do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych oraz skałki do wspinaczek na różnym pozimomie zaawansowania. W Parku znajduje się przepiękna jaskinia naciekowa Manita Peć również warta zwiedzenia. Jaskinia ma 175 metrów długości. Zwiedzając tę przepiękną jaskinię przechodzi się kolejno z jedenj oświetlonej sali do drugiej, podziwiając bogactwo nacieków.
Jeżeli przyjedzie się tu na urlop z dziećmi warto zabrać je na wycieczkę szlakami Winnetou, można tu bowiem zwiedzić wioskę indiańską, miejsca gdzie kręcony był film i zrobić sobie zdjęcie z "Indianami". Dla dzieci ogromne przeżycie. Na wycieczkę jedzie się jeepami, które "oprowadzają" po Velebicie, Tulove Grede, PN Krka  i rzece Zrmanji, miejscach gdzie w latach 60-tych kręcony był film.
 

Starigrad-Pakelnica to również dobra "baza wypadowa" do wszystkich głównych miast regionu: Zadaru, Trogiru, Sibenika.

Informacje zebrane dzięki: Turistička zajednica Općine Starigrad Trg Tome Marasovića 123244 Starigrad - Paklenica

Copyright © ARTime.de

kuchnia    śródziemnomorska     ׀    przydatny słowniczek    ׀    dla kierowców    ׀   kontaktstarigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica chorwacja wakacje wczasy noclegi kwatery apartamenty camping urlop starigrad paklenica